Infolinia: +48 882404999 Napisz do nas
ZAWSZE DARMOWA DOSTAWA

Jak pielegnować dywany i chodniki

maj10

 

Dywany stanowią wielokrotnie nieodzowny element naszych pomieszczeń, nie tylko użytkowy ale również dekoracyjny. Poprzez zrozumienie sposobów czyszczenia i pielęgnacji dywanów, można zachować nasz zakup na długie lata.

Konserwacja i regularne odkurzanie, usuwanie kurzu, owadów oraz szybkie usunięcie plam i wilgotnych zabrudzeń są zasadniczą kwestią pielęgnacji dywanu. W przypadku poważnych uszkodzeń lub pielęgnacji bardziej wartościowych i delikatnych dywanów wykonanych w szczególności z wełny lub ręcznie tkanych, należy posiadać odpowiednie preparaty do ich czyszczenia i pielęgnacji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, silnych zabrudzeń na szlachetnych dywanach, oddaj je do profesjonalnego punktu czyszczącego. Pamiętaj aby zawsze zachować znaczniki na tylnej stronie dywanu, dotyczące użytkowania i pielęgnacji. Większość czynności możemy zrealizować samodzielnie w domu. Poniżej przedstawiamy podstawowe porady:

Utrzymanie czystego dywanu

Odkurzać dywan regularnie. Co najmniej raz w miesiącu, odwrócić go do góry nogami i odkurzyć tylną część dywanu. Odkurzamy spód dywanu tylko za pomocą szczotki obrotowej pomaga to wypchnąć brud do góry dywanu. Następnie odwracamy go do góry i odkurzamy brud, klasyczną ssącą końcówką. Pamiętaj aby używać ssącej końcówki tylko na przodzie dywaników, a obrotowej szczotki z tyłu. W przypadku dywanów syntetycznych można obrotową końcówką odkurzać zarówno przód jak i tył.

Nie odkurzamy frędzli przy dywanach w szczególności zrobionych z naturalnej przędzy jak wełna. Są one bardzo często delikatne i mogą się łatwo splątać lub zostać zgniecione przez ssanie. Czyszczenie ręczne to wszystko, czego potrzebują. Wszystkie inne domowe metody mogą spowodować ich uszkodzenie.

odkurzanie

Obracaj regularnie dywan w celu wyrównywania zużycia. Wzory ruchu stóp mogą spowodować zmiany we wzorze a nawet wytarcia włókien dywanu. Jeśli mamy meble ustawione na dywanie, można rozważyć regularne przemieszczanie mebli, lub wysuwanie i obracanie dywanu aby uniknąć nieodwracalnej deformacji.

Zwiń zawsze dywan przed transportem lub na czas przechowywania. Zapobiega to tworzeniu się fałd na dywanie.

Użyj rozcieńczonego białego octu winnego, aby przywrócić kolor i połysk dywanu. Należy rozcieńczyć ocet, w 1 części do 3 części wody i wczesać powoli z kierunkiem włosia. Użyj delikatnie zmoczonej gąbki. Pod żadnym pozorem nie moczyć dywanu, tylko go delikatnie przetrzeć. Następnie pozostaw go do swobodnego wyschnięcia, z dala od promieni słonecznych, które mogą wybielić kolory.

Jeżeli zagnieździły się w nim owady. Posypać boraksem dywan. Borax czyli Tetraboran Sodu to sól sodowa kwasu borowego, jest nieorganicznym związkiem chemicznym stosowanym w detergentach. Czyszczenie parą i szamponem jest nieskuteczne przy zwalczaniu kolonii owadów. Borax naturalnie pokrywa i rozkłada egzoszkielety owadów oraz niszczy larwy i jaja. Posypać dywan i poczekać około 20 minut, a następnie odkurzyć. Pamiętaj upewnij się, że w pobliżu dywanu nie ma żadnych zwierząt domowych, które mogłyby potencjalnie wdychać opary boraxu, którego skutki mogą spowodować łagodne podrażnienie śluzówki.

Czyszczenie plam i zabrudzeń

Zawsze wyczyść plamki lub plamy, gdy tylko się pojawią na dywanie. Przed przystąpieniem do czyszczenia dokonaj próby na małej powierzchni, wilgotnym białym bawełnianym ręcznikiem, aby upewnić się, że kolory nie będą się odbarwiać. Nigdy nie pozwól, aby dywan schnął na podłodze, może to spowodować uszkodzenie podłogi. Unikaj szamponu do wykładzin przy pielęgnacji dywanów wełnianych. Zawsze sprawdź etykietę przed użyciem jakichkolwiek środków czyszczących lub szamponów. Po użyciu spryskiwacza lub szamponu upewnij się, że wszystko dobrze zostało wypłukane. Jeśli w dywanie pozostaną resztki mydła, przyciągną one brud.

Wytrzyj wszystkie zanieczyszczenia. Plamy wytrzyj używając czystego, białego, suchego ręcznika najlepiej wykonanego z bawełny. Czyszcząc zabrudzone miejsce, ruszaj ręcznikiem w prostych liniach, nie rób kółek, może to uszkodzić włókna i konstrukcję dywanu.

 

hand

 

 

Dostosuj czyszczenie dywanu do zabrudzenia. Błoto i łagodne plamy możesz potraktować po prostu przez osuszanie a następnie odkurzenie brudu. Bardziej skomplikowane lub poważne plamy wymagają interwencji chemicznej. Zwykle w postaci łagodnego kwasu, aby usunąć barwniki barwiące dywan, lekki detergent lub amoniak aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i dezynfekcję. Pamiętaj aby stosować do dywanów wełnianych tylko produkty do nich przeznaczone. Jeśli zabrudzenie powstało z łatwo psujących się produktów, należy ostrożnie spłukać obszar delikatnym detergentem i wodą, aby zapobiec zakwaszeniu pozostałej części dywanu. Użyj mydła w płynie rozcieńczonego z wodą w stosunku 2:1. Pomoże to usunąć i zdezynfekować zaciek.

 

hand2

 

 

Używaj do wycierania zawsze białego bawełnianego ręcznika. W przypadku zabrudzeń, które wymagają zabiegu z amoniakiem. Pamiętaj, aby szlachetne dywany pozostawić dla profesjonalistów. Nie używaj amoniaku ani szorstkich detergentów na dywanach wełnianych, włókna kurczą się i degradują. W przypadku zacieków z łatwo psujących się produktów, nie używaj gorącej wody. Plamy wycierać gąbką, mieszanką w proporcjach: 3 części kwasu, 1 część łagodnego detergentu i 1 część wody. Jeśli dywan nie jest z wełny, możesz dodać 1 część amoniaku do dezynfekcji i czyszczenia. Neutralizuj zapachy i usuwaj plamy z moczu poprzez wymieszanie 1 części białego octu z 3 częściami wody i 1 częścią łagodnego detergentu. Przetrzyj białym bawełnianym ręcznikiem lub czystą gąbką. Powtarzaj do usunięcia plam i zapachów.

Użyj wentylatora do wyschnięcia dywanu. Odsłonić jak najwięcej obszaru, którego to dotyczy, w celu odparowania wilgoci. Nie pozwól, aby dywan schnął na otwartym powietrzu, promienie słoneczne mogą spowodować wyblaknięcie kolorów oraz degradację włókien. Pamiętaj aby dywan nie schnął na podłodze drewnianej lub panelach, może to spowodować nieodwracalne szkody w twojej podłodze.

WNM Group

 

maj  10